Október 25-én hajnalban 3 óráról 2-re kell visszaállítani az órákat, ez azt jelenti hogy 1 órával többet alhatunk.
Óraátállítás Magyarországon
Az óraátállítást hazánkban először 1954 és 1957 között vezették be elektromos kapacitási nehézségek miatt, majd később eltörölték és csak 40 évvel ezelőtt, 1980-ban lett újra az emberek életének része, ugyancsak áramfogyasztással kapcsolatos megtakarítási szándékból.
Lehet hogy ez lesz az utolsó
A kétezres években egyre élesebb viták bontakoztak ki az óraátállítással kapcsolatban. 2017 októberében a finn kormány egy 70 ezer állampolgár által aláírt petíció után szólította fel az EU-t, hogy szüntesse be a gyakorlatot.
Ezután az Európai Parlament vitára bocsátotta az ügyet. Felmérésükben 4 millió ember vett részt és 84 százalékuk az óraátállítás eltörlésére szavazott.
Az Európai Parlament 2019 márciusában megszavazta az évenként kétszer esedékes óraátállítás gyakorlatának eltörlését 2021-től.
A tagállamoknak idén tavaszig kellett volna állást foglalniuk abban a kérdésben hogy a téli vagy a nyári időszámítást választják ám a koronavírus-járvány miatt sok helyen ez a kérdés háttérbe szorult. Egyelőre kérdéses valóban ez lesz-e az utolsó óraátállítás, ezt valószínűleg csak jövőre tudjuk majd meg.
Egyébként egy magyarországi kutatás szerint hazánk lakosságának 78 százaléka törölné el az óraátállítást, közülük 62 százalék szavazott a nyári időszámításra, és 28 százalék a télire.
Téli vagy nyári időszámítás, te melyiket választanád?